Енергетичні напої – які ж кращі?

Енергетичні напої – які ж кращі?

Енергетичні напої
Енергетичні напої – шкода для здоров’я чи заряд енергії?
Цього разу у нас не здорова їжа і аж ніяк не авторська. У боротьбі зі втомою, яка прийшла разом із змінною погодою, болотом надворі та іншою активністю дня, ми вирішили протестувати енергетичні напої, яких зараз маса на ринку. Попереджаю, що текст написаний під них, тому одразу прошу вибачення за можливі двозначності, дурниці чи жарти. Ми перед тестом не поцікавилися, яка допустима норма кофеїну в людському тілі… напевно, варто було все-таки виділити цьому 2 хв пошуків в Google ;) Але всі живі, начебто здорові і охочі поділитися враженнями…

Отож, ми протестували 20 енергетиків, які продаються на ринку України, а також дешеву альтернативу енерджі дрінку, популярну серед молоді. Енергетики із вмістом алкоголю ми з тесту виключили, оскільки вони надзвичайно шкідливі для організму, і ми нікому б не радили їх вживати взагалі!

Енергетичний ефект дрінків не оцінювався, оскільки кожна людина по-іншому реагує на складові. Комусь потрібна Гуарана, а комусь Таурін… то кожен мусить визначити по собі. Тим паче, при тій мішанині, якою ми травили свої тіла, не зрозуміло, що саме на нас подіяло…

Що таке енергетичний напій?

Енергетичні напої (енергетики, енерготонік, енерджідрінк) – напої, у рекламній кампанії яких робиться акцент на їх здатність стимулювати центральну нервову систему людини та / або підвищувати працездатність, а також на те, що вони не дають людині заснути.

Що містять енергетичні напої?

Напої містять тонізуючі речовини, найчастіше кофеїн (у деяких випадках замість кофеїну в складі з’являються екстракти гуарани, чаю або мате, що містять кофеїн, або ж кофеїн під іншими назвами: матеін, теін) та інші стимулятори: теобромін і теофілін (алкалоїди какао), а також нерідко вітаміни, як джерело енергії, що легко засвоюється: вуглеводи (глюкозу, сахарозу), адаптоген і т. д. Останнім часом додається таурин та гуарана. Енергетики переважно містять  велику кількість вуглекислого газу (H2CO3), тому що це сприяє більш швидкому засвоєнню компонентів і швидкого ефекту.

Дія енергетичних напоїв.

Одна банка напою може містити приблизно від половини добової до добової дози вітамінів та кофеїну. Тому медичне обмеження на використання енергетиків – не більше однієї банки на добу, і то, коли дуже треба.

Позитивні ефекти.

Виробники в рекламі стверджують, що напої підвищують працездатність, стимулюючи внутрішні резерви організму. Наприклад, відомо, що глюкоза, як і інші вуглеводи, швидко потрапляє в кров і доставляє енергію (вуглеводи) до м’язів, мозку та інших життєво важливих органів. Іноді в рекламі вказується, що кофеїн є в чистому вигляді і не пов’язаний, як у каві та чаєві, з іншими речовинами, пом’якшує його дію. Ця заява не має підстав.

Енергетичні напої можна вживати при водінні автомобіля, керуванні автомобілями та механізмами.

Виробники можуть заявляти, що стимулююча дія енергетика триває 3-4 години (кава тільки 1-2 години), однак, посилань на відповідні клінічні випробування не знайдено.

Побічна дія.

Якщо напої справді містять високі дози біологічно активних речовин, то вони можуть викликати певні несприятливі ефекти: порушення сну, збудження, неспокій, тахікардію, підвищення АТ, аритмію, нудоту і блювоту, нетривалу депресію та ін.

У комбінації з алкоголем, енерджі дрінки небезпечні, бо вони призводять до значного обезводнення тіла. Також споживач отримує суб’єктивне оцінювання власних фізичних можливостей, які не відповідають дійсності.

Протипоказання.

Вказують, що енергетики протипоказані при гіпертонії, захворюваннях серцево-судинної системи, глаукомі, порушеннях сну, підвищеній збудливості і чутливості до кофеїну.

Результат: 

Шкала 1-5, де 5 = супер, 1 = дно. Всі напої купувалися в тому самому супермаркеті, щоб порівняння цін було максимально ефективним.

№ п/п назва coolness factor смак запах ціна Сума
1 Adrenaline Rush (by Pepsi) 3 5 5 5 18
2 B-52 2 2 2 3 9
3 Battery 3 1 1 3 8
4 Burn (by Coca-Cola) 4 3 3 3 13
5 Burn Blue (by Coca-Cola) 4 5 5 4 18
6 Gladiator (by Coca-Cola) 3 3 2 4 12
7 Guarana 3 2 3 3 11
8 Monster Blue 5 2 4 3 14
9 Monster Green 5 4 4 3 16
10 Monster Orange 5 5 4 3 17
11 Non Stop 3 4 4 4 15
12 Red Bull 5 5 5 3 18
13 Red Bull Shot 5 3 4 4 16
14 Red Bull Sugar Free 5 3 4 3 15
15 Revo б/алк 4 4 4 4 16
16 Shark 3 3 2 3 11
17 Pitbull 3 4 4 5 12
18 XS Power Drink (Amway) 4 5 5 2 16
19 Енерджі 2 3 3 4 12
20 ПРЕМІЯ, дрінк супермаркету СІЛЬПО 2 4 4 5 15
Бонус Coca-Cola + Nescafestick 3 1 2 5 11

Наші враження.

Ну що сказати? Енергетики – це дуже специфічна річ. Їх п’ють не через смак, а через дію, яку від них очікують. Першопроходці, такі як RedBull, вплинули на наші уявлення про те, як має смакувати подібний напій. По-моєму, вони смакують десь так, як пахнуть таблетки з пісуарів у чоловічих туалетах. Дехто це любить, дехто – ні. Я сам якийсь час споживав енергетики не мало. Чи дійсно вони допомагають – інше питання. Як я то бачу, різні люди реагують по-різному на різні компоненти. То, що енергетики трендові, ми бачимо по їх наявності на кожному кроці. RedBull і Monster спонсорують масу гігантських подій та професійний (екстремальний) спорт, а дискотеки пропонують цілий ряд коктейлів на їх основі. Під час тесту ми зрозуміли, що смаки сильно відрізняються. Комусь більше подобається класична кислинка RedBull, а комусь дуже солодкий і насичений MONSTER, тому важко визначити переможця. Ми дружно голосували і виводили середнє значення. Приємно нас здивувало, що й економ варіанти знайшли своїх прихильників, однак, чи вони і по ефекту можуть конкурувати, ми сказати не можемо. За результатами нашим переможцем став Adrenaline Rush від компанії PEPSI, який приємно смакує ананасовим лимонадом, і в якому притаманні “хімозні” нотки енергетиків не домінують.  Ціна теж виправдана. В першу чергу через крутість в ТОП-5 також попали RedBull і помаранчевий MONSTER, який менш хімічний за зелений оригінал. Приємно здивував нас BURN BLUE, оскільки синім переважно позначають LIGHT версії, які просто жахливі. Сахарін в енергетиці просто нереально пити. BURN BLUE має дуже приємний смак чорниці, адекватну ціну і не повний лох щодо реклами. Єдиний “натуральний” енергетик в тесті – XS Power Drink від Amway. Нас переконав смаком, однак через дуже високу ціну він так і не попав у ТОП-5. Бонусний експеримент (очікувано) закінчився срачем і жахливим смаком. Однак, так дешево, певно, більше нічого не вставить. :)

Бережіть своє здоров’я. Харчуйтесь добре. Дихайте свіжим повітрям. Пийте багато води і при потребі підбадьорюйтесь кавою або шоколадом. Не забувайте, що хронічна втомленість переважно має більш глибокі причини, ніж банальне недосипання.

 

Джерела: http://ru.wikipedia.org/wiki/Энергетический_напиток

      http://de.wikipedia.org/wiki/Energy_Drink

 

Позначено , , , ,