Організація святкової вечері без стресу і травм

Як організувати ідеальний різдвяний вечір без стресу

Різдво — це не лише святковий стіл, а й справжній екзамен для господаря чи господині. Успіх вечора залежить від гарного планування, вміння імпровізувати і делегувати. Нижче я поділюся своїми секретами, як підготуватися до свята так, щоб всі були ситі й задоволені, а ви насолодилися процесом і навті могли приєднатися до столу ;)

Безпека та порядок

  1. Перевірте аптечку.
    Надіємося, що не пригодиться, але треба бути готовим до всякого. Від порізів і опіків ніхто не застрахований. Тому не забувайте періодично перевірити чи все на місці, щоб у випадку необхідності під рукою завжди був антисептик, крем від опіків, бинти й пластирі. Пам’ятаємо, що найчастіше на кухні бувають опіки та порізи.
  2. Майте рушник під рукою.
    Один рушник, який можна використовувати для зняття гарячих баняків, витягання таци з духовки чи швидкого витирання рук, стане вашим найкращим помічником. Якщо закинете собі його на плече чи прикріпите до фартуха. То ще й додасть вам професійного вигляду ;)
  3. Ставте вогкий рушник під дошку.
    Це допоможе дошці для нарізання не ковзати, навіть якщо ви працюєте швидко.
  4. Підгостріть ножі завчасно.
    Гострі ножі — безпечні ножі. Тупі — це рецепт катастрофи.
  5. Яйця завжди розбивайте в окремій мисці.
    Шкарлупа у тісті? Ні-ні, не цього разу!
  6. Фартух і кепка.
    Якщо фартуха немає, попросіть у Святого Миколая. Він не тільки доппомагає не виглядати як порося, але й оберігає від опіків. А кепка чи інший головний убір врятує вас від обговорень про довжину волосся у борщі.
  7. Латексні рукавички для буряків та риби.
    Просто довіртеся цьому правилу :)
  8. Руки не місце для нарізання інгредієнтів. Я кожного разу жахаюся, коли господині в руках крають картоплю чи інші інгредієнти. Щоб уникнути травм, використовуйте дошки.
  9. Використовуйте різні дошки на різні інгредієнти. Ніхто не хоче присмак часнику у куті. Тому ретельно мийте дошки і в ідеалі використовуйте різні дошки на різні типи продуктів. В ідеалі у вас різнокольорові дошки (наприклад червоні для мяса, сині для риби і. зелені на овочі)
  10. Підставки для тац та баняків – Підготуйте собі на кухні місце, де можна відкласти гарячу тац з пиріжками чи баняк. Якщо будете подавати на стіл окремі страви у баняку, то підготуйте зарання підставки та помістіть їх на стіл, щоб закріпити місце з якого зручно буде набирати. Обовʼязково наголосіть зха столом, щоб ємніст гаряча. Особливо діти вміють захоплено схопитися за нього, якщо не попередити.

Організація та підготовка

  1. Складіть таймінг готування.
    Вчимося у профі. У спокійній атмосфері, складіть зарання меню і розклад дня. Плануйте час щедро і врахуйте форс мажор. Напишіть, о котрій годині треба поставити кожну страву в духовку чи на плиту. Це допоможе не запізнитися з подачею.
  2. Використовуйте чек-листи.
    Запишіть, які інгредієнти та інструменти вам потрібні для кожної страви. Це полегшить роботу. Потім згрупуйте, щоб окремі страви готувати у оптимальній послідовності та нічого не забути.
  3. Ідентифікуйте спільні дії чи інгредієнти. Якщо треба смажену цибулю і у вареники і у вушка та у голубці, то поріжте і посмажте одним махом на всі страви. Якщо треба тісто і на вереники і на пиріжки, то зробіть їх під ряд, щоб не витягувати і мити кумбайн двічі. Це економить дуже багато часу.
  4. Залиште час для відпочинку.
    На вас чекає чимало роботи, тому і не забувайте відпочити, перекусити і достатньо пити. Якщо у вас є рітуал випити каву у певний час або (фу-фу) любите перекурити, то заплануйте собі це теж. Не забудьте також нормально перекусити. І важливо: влаштуйте перерву перед тим, як прийдуть гості і всі готові сісти за стіл, щоб трохи відновити сили.
  5. Попередня підготовка.
    Зробіть усе, що можна, за день-два до свята. Голубці, борщ чи кутя — їм не страшне очікування. Вони навість стають смачніші.
  6. Ставте речі на місце.
    Найбільше джерело хаосу — це пошуки речей у розпалі готування. Чисте одразу в шафу, робоче тримайте під рукою.
  7. Долучайте дітей.
    Довірте їм накрити і прикрасити стіл. Попросіть винести сміття чи прибирати свої кімнати. Звісно також доручайте кулінарні задачі, які під силу малечі. Це чудовий шанс навчити їх українських традицій. Тільки не давайте їм все тісто не вареники і лишайте їх без нагяду ;) З дітьми врато мати план Б. Окремий чек-лист тут теж не зашкодить.
  8. Розішліть привітання заздалегідь.
    Підготуйте привітання завчасно, щоб фокосуватися на основних задачах. Майже всі сучасні месенджери та Outlook мають функцію “schedule send” яка врятує вас від зайвих відволікань.
  9. Базові продукти із запасом.
    Часто у списку закупів основні продукти забувають думаючи, що воно є вдома. Тому необхідно ретельно переглянути запаси, особливо коли не ви ідете на закупи. Підготуйте список і плануйте із запасом. Олія, борошно, цукор — не пропадуть, а навіть якщо вам не знадобляться, можливо, врятують сусідів як менш організовані за вас ;)
  10. Не подавайте всю страву на стіл. Гості часто очікують, що на кухні є ще і так і повинно бути. Викладайте завжади 70-80% страви, щоб мати стратигічний запас. Решту потім запакуємо гостям або доїмо наступний день.

Техніка і обладнання

  1. Перевірте техніку.
    День, коли ви виймаєте комбайн, міксер чи старий добрий блендер із шафи. Це як Олімпіада для вашої техніки — підготуйте її заздалегідь, щоб впевнитися у наявності всіх насадок і уникнути непередбачуваних поломок.
  2. Обовʼязково важимо і міряємо інгредієнти. Святвечір не час для кулінарних експерементів. Часто рецепти передаються генераціями і витончинні до ідеалу. Не варто додавати муку для тіста “на око”. Для цього є вага.
  3. Ложки для набирання морозива.
    Ідеальний спосіб зробити вареники, вушка чи пиріжки швидко і однаковими розмірами, не переймаючись надточними вагами. У вас три ложки різних розмірів? Вітаю, ви профі!
  4. Заповніть млин для перцю та мускатного горіху.
    Ви ж не хочете шукати зерна перцю, поки голубці вже в духовці, правда?
  5. Час почитити духовку та плиту. Мало хто чистить піч після кожного використання, але перед такою великою подією це точно слід зробити за пару днів.
  6. Порядок в холодильнику. У такі дні місце в холодильнику на вагу золота. Тому дуже раджу за пару днів до того ґрунтовно помити і розморозити  його та посортувати продукти.
  7. Натріть таці олією.
    Пергамент більше не закручується, а ви зекономили час і нерви.
  8. Металевий кондитерський шпатель.
    Найкращий інструмент, щоб зішкребти борошно зі столу або акуратно перенести нарізану цибулю на пательню.
  9. Термостійкий силіконовий шпатель. Чудовий інструмент, щоб вишкрибти тісто, соуси і т.д. А також супер для помішування страв у тефлонових пательнях.
  10. Маленький смітничок. Поставте на поверхні маленьку миску, яка буде виконувати функцію смітника. Не повірити скільки часу економиш, коли не крутися постійно туди-сюди.
  11. Перевірте запас батарейок для ваги та термометра.
    Якщо у вас вага на батерейках або ви використовуєте термометр для м’яса, переконайтеся, що батарейки ще працюють і є запасні.
  12. Тримайте запасний набір посуду під рукою.
    У разі несподіваних гостей чи пошкоджень основного посуду запас завжди виручить.
  13. Використовуйте таймери.
    Це значно знижує ризик спалити страву чи забути про неї.
  14. Організуйте собі вільну площу. Завжди треба мати місце де можна помістити таци з печі, продукти, баняки тощо
  15. Правильний посуд. Використовуйте для готування тільки посуд, який не призначений для подачі страв на стіл, щоб потім не забракувало.

Лайфхаки

  1. Сіль, кислота і масло.
    Часто ретсорани приправляють значно відважшіне, чому й смачнішу. Додайте смак, але не перестарайтеся.
  2. Спеції додаємо руками або ложкою. Ніколи не додавайте спеції прямо з пачки. Особливо коли спішно, це може дуже швидко зруйнувати страву.
  3. Температура печі.
    Якщо рецепт вимагає розігріти піч, то дайте її час набрати температури. І ще на всякий випадок нагадаю: вища температура не означає швидше. Просто тримайте спокій і готуйте як належить.
  4. Не панікуйте.
    Щось пішло не так ? не біда….  Ви стараєтеся для людей, яких ви любите, і ніхто не буде вас критикувати, якщо щось не вдалося. Кутя готова? Ви вже переможець! А якщо принципово треба нарахувати 12 страв, то памʼятаємо, що вода, хліб та сіль — теж частина меню ;)
  5. Підігрійте тарілки перед подачею.
    Перед приходом гостей помістіть тарілки у піч при 35°C на кілька хвилин. Також 1-2 хв у мікрохвильовій печі дають той самий ефект. Теплі тарілки створять справжнє професійне враження.
  6. Охолоджуйте напої заздалегідь.
    Якщо немає місця в холодильнику, використовуйте балкон або відро з льодом.
  7. Використовуйте залишки їжі як подарунок або базу для творчості.
    Звцісно ми приготували забагато. Ми ж Українці :) Тому раджу підготувати гарні ємності і запакувати гостям трошки з собою. Якщо вони не готували цього року, вони будуть дуже раді, собі посмажити вереники наступного дня. Також залишки від різдвяних страв можна перетворити на смачні закуски чи сніданки.
  8. Подавайте страви у стилі фуршету.
    Якщо місця за столом не вистачає, організуйте окремий стіл із самообслуговуванням. Особливо напої та пампушки і інша солодка випічка для цього добре годяться.

Подача страв

В Україні часто прийнято подавати всі страви одразу на стіл, щоб гості могли вибирати, що їм до смаку. У нашій родині, натомість, завжди подавали по черзі: спочатку холодні закуски, потім поступово теплі страви, і під кінець — солодке. Обидва підходи мають свої переваги та недоліки.

Одночасна подача:

    • Переваги:
      • Гості мають доступ до всіх страв одразу і краще можуть розрахувати свої сили.
      • Менше клопотів під час трапези — господар може більше часу провести за столом.
      • При подачі можна залучати гостей, які певно захочуть допомогти. Це також розрухає їх.
    • Недоліки:
      • Страви можуть швидше охолонути, тому раджу подавати у чавунних ємностях які довго тримають тепло або ємностях з накривкою.
      • Складніше запланувати момент подачі, якщо маєте непунктуальних гостей.
      • Менше уваги до кожної окремої страви.
      • Немає сигналу, щоб гостям натякнути про завершення вечора ;)

Подача по черзі:

    • Переваги:
      • Кожна страва отримує більше уваги, особливо якщо господиння/господар анонсує їх. Памʼятаємо, що товариство любить гарні історії, тому не забудьте наголосити про походження рецепту, унікальність ємності у якій ви подаєте чи спеціальний інгредієнт, який ви додали.
      • Теплі страви можна тримати на плиті чи духовці у теплі, щоб залишалися  гарячими до моменту подачі.
      • Подавши десерт з гарячими напоями, чи можете натякнути про кінець трапези.
    • Недоліки:
      • Потребує більше організації та уваги від господаря/господині.
      • Може трохи затягувати вечерю, якщо не спланувати чіткий таймінг.
      • Гості які довго їдять, можуть відчути тиск, коли хочете забрати посуд і подати наступну страву.
      • Більше посуду.
      • Під час подачі, може бракнути місця за столом.

Як організувати:

  • Якщо подаєте все одразу, використовуйте підставки для нагріву або чавунних ємносятх які довго тримають тепло.
  • Сервуйте холодні закуски, хліб та напої у зручних для подачі місцях.
  • Подавайте страви, які слід їсти разом, на одній ємності (наприклад пампушки та часникову олію). В іншому випадку, вони неодмінно опиняться в різних частинах стола.
  • Для подачі по черзі складіть чіткий план і підготуйте страви так, щоб їх можна було швидко розігріти або завершити готування без зайвих клопотів.
  • В обох випадках тримайте під рукою допоміжні інструменти, наприклад, кухлі для подачі супів або підноси для зручності подачі.
  • По близу стола, тримайте рольку одноразових рушників. Всяке буває :)

Закінчення:
Ну що, друзі, ось і всі секрети. Залишилося тільки готувати й насолоджуватися! Головне не забувати, що Різдво — це не про ідеальні страви, а про тепло й любов. Тож не бійтеся, якщо щось піде не так. Ви у колі людей яких ви любите, а вони вас. А на помилках вчимося і ростемо!

Хай ваш вечір буде смачним, затишним і повним щасливих моментів!